A Facebook profil ideális verziója tele van fényképekkel, a családtagok, barátok és ismerősök rendezett hozzászólásaival. Egy tanulmány azt mutatja, hogy a profil ilyen verziója jótékony pszichológiai hatással van a felhasználóra és pozitívan befolyásolja a viselkedését.
Catalina Toma, a Wisconsin Egyetem kommunikációs technikákkal foglalkozó oktatója a Facebook felhasználók önbecsülését vizsgálta azután, hogy meghatározott időt töltöttek a profiljuk átnézésével. Ez volt az első alkalom, amikor társadalompszichológiai kutatási eszközként használták a Facebookot. A teszt azt mutatta, hogy miután a résztvevők csak öt percet foglalkoztak a saját Facebook profiljukkal, már az is jelentős lökést adott önbecsülésüknek. A teszt során megmérték, hogy a benne résztvevők milyen gyorsan társítanak pozitív vagy negatív jelzőket olyan szavakhoz, mint a nekem, az enyém, az én és a magam.
Ha valakinek magas az önbecsülése, akkor nagyon gyorsan társít a megadott szavakhoz pozitív értékelést. Az alacsony önértékelésnél mindennek az ellenkezője igaz.
Akii javítani szeretne az önértékelésén,a rábízott feladatokat nagyobb igyekezettel végzi el. Ezt igazolták Toma kísérletei is. Akkor azonban, amikor a Facebook profil nézegetésével az önértékelésük már magasabb szinten volt, szükségtelennek érezték, hogy a tesztfeladatot a korábbi intenzitással hajtsák végre. A kutató szerint az eredmények összhangban vannak az önmegerősítő elmélettel, amely azt állítja, hogy az emberek állandóan megpróbálják kezelni az önértékeléssel kapcsolatos érzéseiket.
Catalina Toma ugyanakkor óvott mindenkit, hogy szélesebb következtetéseket vonjon le a mostani eredményekből a motivációt vagy teljesítményt illetően, ugyanis csak a Facebook használatának egyetlen apró elemét vizsgálták. A kísérletről a Science Daily is beszámolt.