Két gén kiiktatása a hím egereket terméketlenné teszi, mert megakadályozza a sperma tovahaladását az ondóvezetékben – igazolta egy elméleti eredmények bizonyítását szolgáló ausztrál tanulmány. Ez pedig hosszú távon igen jó hír lehet azoknak a férfiaknak és nőknek is, akik nem utódnemzés miatt szexelnek.
A férfi fogamzásgátlásnak sok akadálya van, beleértve a szexuális vágy potenciális hatásait vagy a spermatermelés puszta nagyságát. (Az emberi herék 1000 spermiumot termelnek minden másodpercben.) Most azonban ausztrál kutatók kimutatták, hogy ha a hímegerekben hiányzik mind a P2X1-purinoceptor és az alfa-1A-andrenoceptor, akkor terméketlenek, de normálisan viselkednek, és képesek utódokat nemzeni in vitro (laboratóriumi mesterséges) megtermékenyítéssel. Az eredményeket a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban közölték.
Ha P2X1-purinoceptor és az alfa-1A-andrenoceptor aktiválódik, akkor összehúzódásokat okoznak a megfelelő simaizomban, amely kifelé pumpálja a spermát az ejakuláció során. A kutatók az aktiválódás megakadályozásával dupla akadályt állítottak a megtermékenyítés elé. Bár a kezelt hím egerek normális szexuális viselkedést mutatnak, de nem képesek az utódnemzésre, mert az ondóvezeték megfelelő összehúzódásai nélkül a sperma nem juthat el a petesejthez.
Pedig a spermiumok életképesek és alkalmasak lennének élő utódok létrehozására. Az eredmények arra mutatnak, hogy az ilyen gyógyszeresen kiváltott meddőség visszafordítható lehet.
„A sperma a tárolóhelyén marad, így az egerek ejakulátumában nincsenek spermiumok, és ezért terméketlenek” – mondta a kutatást leíró dolgozat társszerzője, Sabatino Ventura a a BBC-nek. „Ez egy könnyen visszafordítható folyamat, amely a spermiumot nem befolyásolja, de meg kell mutatnunk, hogy farmakológiailag meg tudjuk csinálni. Valószínűleg két gyógyszerre lesz szükség” – tette hozzá. Egy gyógyszer, amely antagonizálja az alfa-1A – adrenoceptort, a Tamsulozin, már létezik, s megnagyobbodott prosztata tüneteinek kezelésére használják, de még nincs olyan gyógyszer a piacon, amely blokkolná a P2X1-purinoceptort.
Ha a módszer beválik, nagy sikerre számíthat mind az orvosok, mind a férfiak körében. Előbbiek üdvözölnek minden olyan fogamzásgátló megoldást, amely feleslegessé teszi, hogy a nők hormontartalmú készítményeket szedjenek a nem kívánt terhesség megelőzésére. A férfiak pedig a kezükbe kaphatják az irányítást, ami csökkenti a kiszolgáltatottságukat a szexuális kapcsolatok során. Hogy ennek milyen társadalmi hatásai lehetnek, azt még fel kell térképezni. És erre lesz is idő, mert hosszú még az út, amely a mostani felfedezéstől a patikában kapható gyógyszerekig vezet.
Ha tetszett, amit olvastál, láttál, s szeretnél rendszeresen tudományos és technikai felfedezésekről, érdekességekről hírt kapni, úgy kövesd a Novo Sapiens blogot a Facebookon is.