Az alábbi lépések elméletileg lehetővé teszik, hogy egy ázsiai (indiai) elefánt hibrid gyapjas mamutot szüljön, s más hibridekkel való visszakeresztezésen keresztül létrejöjjön egy olyan állat, amely már nagyon hasonlít a kihalt faj egyedeire. De amíg ez valóra válhat, számos tudományos akadályt kell legyőzni. Alul lásd mindezt a livescience.com magyarított infografikáján (ezen a méretek ábrázolása valószínűleg téves, a BBC mellékelt ábrája jobban eligazít).
1. lépés: Fel kell térképezni a gyapjas mamut genomját (génállományát). A Penn State University kutatói ezt a munkát már jelentős részben elvégezték, ugyanis a genom nagyjából 70 százalékát már meghatározták 2008-ban olyan szőrszálakat felhasználva, amelyeket a szibériai permafrosztba fagyott mamutokból vettek. (Képünkön Lyuba a 45 ezer éves mamutbébi látható.)
2. lépés: Meg kell határozni, hogy a gyapjas mamut genomja hol és hogyan tér el az ázsiai elefántétól, és meg kell változtatni a szükséges géneket. Az ázsiai elefánt a gyapjas mamut legközelebbi élő rokona, és ezért a legtöbb génjük megegyezik. A kutatók még mindig dolgoznak az ázsiai elefánt teljes genomjának feltérképezésén.
3. lépés: A módosított mamut genomot be kell juttatni az ázsiai elefánt ivarsejtjeibe, és meg kell vizsgálni, hogy a sejtek részt vesznek a szexuális reprodukcióban. A tudósok még nem fejlesztették ki, hogy az emlősök esetében milyen eljárást kell alkalmazni. A folyamat elméletileg sokkal valószínűbb, hogy működne olyan állatok esetén, amelyeknek utódai a testükön kívül fejlődnek ki, például madártojásokban. A módszer finomítása még folyik, de korántsem biztos, hogy a végén működni fog.
4. lépés: Egy ázsiai elefánt mesterséges megtermékenyítésével indítják fejlődésnek az új ivarsejteket.
5. lépés: Az ivarsejtek beépülnek a növekvő embrióba. Technikákat kell kidolgozni annak érdekében, hogy az ivarmirigyeket a mamut ivarsejtjei töltsék fel nagyobb számban, s ne a befogadó anya saját ivarsejtjei.
6. lépés: A hibrid, amely úgy fog kinézni, mint az ázsiai elefánt „béranya”, császármetszéssel jön a világra. A császármetszésre a komplikációk elkerülése érdekében van szükség. Az elefánt kinézet ellenére az állat sejtjei tartalmazzák a mamut DNS-ét, amely egyre dominánsabbá válik a keresztezések során.
7, lépés: Amikor két hibrid állatot pároztatnak, az utódaik egy része egyre inkább hasonlítani fog a gyapjas mamutokra. Az utódok másik része mamut-elefánt hibridnek fog kinézni, amelyeknél a két faj jegyei eltérő mértékben lesznek dominánsak. A kitenyésztett állat végső állapotában sem lesz pontos mása a gyapjas mamutnak, de igen szoros hasonlóságot fog mutatni vele.